Tvarka ir teisingumas
En
Į titulinį Rašykite mums Svetainės struktūra Paieška Spausdinti
Dirbant kartu, mums pavyks grąžinti valdžią žmonėms
2008-07-21

Artūras Razbadauskas - partijos "Tvarka ir teisingumas" kandidatas rinkimuose į LR Seimą Baltijos vienmandatėje rinkimų apygardoje Klaipėdoje.

44-rių metų klaipėdietis chirurgas, dirba Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vadovu, yra Lietuvos Chirurgų asociacijos valdybos narys, Klaipėdos krašto chirurgų draugijos pirmininkas. Docentas, daktaras. Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Slaugos katedros vedėjas, Mokslo tarybos pirmininkas, Senato narys.

Kodėl kandidatuojate į LR Seimą?

Į LR Seimą kandidatuoju turėdamas svarią nuomonę, jog dabartinė valdžia neatstovauja Lietuvai ir jos žmonėms. Užuot gynę valstybės ir žmonių interesus, valdininkai gyvena rietenomis, intrigomis ir bandymais sukompromituoti vienas kitą. Norisi pakeisti žmonių požiūrį - LR Seimo nariai gali atlikti konkrečius, realius darbus, palengvinančius visų Lietuvos žmonių gyvenimą. Tą ir norėčiau įrodyti, tapęs Seimo nariu

Esu Lietuvos patriotas. Semdamasis žinių įvairiose pasaulio klinikose, turėjau galimybę save, kaip gydytoją, realizuoti svetur, tačiau pasirinkau darbą čia, Lietuvoje. Manau, kad sąžiningai dirbant kartu su bendrapartiečiais, su visais Lietuvos žmonėmis, įmanoma šalyje įvesti tvarką ir socialinį teisingumą.

Kodėl pasirinkote partiją "Tvarka ir teisingumas"?

Šiuo metu mūsų šalyje viena po kitos kuriasi partijos, kurių lozungai beveik nesiskiria. Visos deklaruoja tą patį norą - sukurti valstybę, kurioje žmonėms gyventi būtų gera. Deja, patirtis rodo, kad prie valdžios „lovio" patekę politikai pamiršta tas skambiąsias deklaracijas ir rūpinasi tik savo ir aplink juos esančiųjų struktūrų bei asmenų interesais ir gerove. Šiandien akivaizdu, kad partija „Tvarka ir teisingumas" - vienintelė, turinti tvirtą stuburą ir griežtą poziciją. Partijos žmonės  nebijo garsiai pasakyti, kad šiandien Lietuvoje vyrauja chaosas ir netvarka. Tai, žinoma, iššaukia kai kurių politinių jėgų puolimą ir bandymą teisybę sakančius žmones "užčiaupti". Man priimtinos laisvo žmogaus, atviros visuomenės, asmenybės laisvės bei atsakomybės principais grindžiamos partijos idėjos. Manau, kad partija "Tvarka ir teisingumas", turėdama tvirtą poziciją, gali iš tiesų įvesti mūsų valstybėje tvarką ir garantuoti, jog ateityje Europos Sąjungoje pirmausime ne pagal savižudybių skaičių ar vaikų agresijos apraiškas mokyklose. Tvirtai tikiu, kad mūsų šalis gali pasižymėti mažu nedarbu, žemu skurdo lygiu ir tvirtomis socialinėmis garantijomis. Manau, kad, dirbant kartu, mums pavyks grąžinti valdžią žmonėms.

Kaip galėtumėte prisistatyti savo rinkėjams?

Esu gydytojas chirurgas - žmogus, kuris rūpinasi brangiausiu visų turtu - sveikata. Nuo pat mažumės tėvai įdiegė tvirtą atsakomybės jausmą. Mokytoja dirbusi mama ir vairuotojas tėtis mokė, jog geri darbai taurina sielą ir nuteikia ją dar geresniems darbams. Mokydamasis mokykloje supratau, kad ateityje noriu padėti žmonėms, todėl nekilo abejonių, su kokia specialybe susiesiu savo gyvenimą. Nors buvau perspektyvus sportininkas, neabejodamas pasirinkau medicinos studijas - 1982 metais įstojau į Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą. Studijuodamas dirbau greitosios medicinos pagalbos tarnyboje, vėliau ėmiausi nelengvų sanitaro ir slaugytojo darbų ligoninėje. Savo atkaklumu ir užsispyrimu sparčiai kilau karjeros laiptais. Neapsiribojau vien patirtimi įgyta čia, Lietuvoje. Tobulinausi įvairiose pasaulio klinikose - žinių sėmiausi Los Andžele (JAV), Osle (Norvegija), Kristianstade (Švedija), Frankfurte prie Maino (Vokietija). Džiaugiuosi dirbdamas chirurgu, nes  tai  - ypatinga sritis, kur atsakingas ir konkretus darbas gali būti rezultatyvus - nuo to priklauso ligonio sveikata ir gyvybė. Dirbdamas gydytoju, atradau dar vieną sritį - akademinį darbą. 2001 metais apgyniau daktaro disertaciją ir tapau Klaipėdos Universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Slaugos katedros vedėju. Taip pat esu Sveikatos mokslų fakulteto Mokslo tarybos pirmininkas, Klaipėdos universiteto Senato narys. Būdamas gydytoju, akademinės sferos žmogumi, galiu drąsiai teigti, jog net tobuliausi įrengimai ir moderniausios technologijos neatstos žmogaus. Geriausias ir tiesiausias kelias yra investicija į žmogų. Tinkamas dėmesys ir investicijos į mūsų šalies švietimą ir sveikatos apsaugą gali garantuoti apsišvietusią, protingą ir materialiai aprūpintą visuomenę. 

Teigiama, kad didžiausias turtas žmogaus gyvenime yra jo sukaupta patirtis ir nuveikti darbai. Kokia Jūsų patirtis, apie kokią savo veiklą galėtumėte papasakoti rinkėjams?

Pasirinkdamas gydytojo specialybę, perėjau visus lygmenis - nuo slaugytojo iki klinikai vadovaujančio chirurgo pareigų. Mano įgyta patirtis leidžia įžvelgti esamus trūkumus ir problemas sveikatos priežiūros sistemoje. Kadangi, kaip jau minėjau, mano pažintis su medicina prasidėjo nuo slaugytojo darbo, norėčiau atkreipti dėmesį į labai opią šiandienos problemą - slaugos darbuotojų stygių ir jų emigraciją. Ligoninių palatose gulinčių pacientų sveikatos būklė, o kartais ir išgyvenimo klausimas, priklauso nuo skyriuje dirbančių slaugytojų, todėl žinant, koks atsakingas ir sunkus yra šių žmonių darbas, būtina kelti jų atlyginimus.

Įgyta patirtis svečiose šalyse, nuolatinis domėjimasis kitų šalių medicinos patirtimi parodė, kad mūsų šalies medicinos sistemoje yra galybė spragų. Pavyzdžiui, nevienodų darbo sąlygų sudarymas privačioms ir valstybinėms gydymo įstaigoms. Esant tokiai diferenciacijai, labiausiai nukenčia pacientas. Suvienodinus sąlygas, pacientai įgytų realią galimybę patys rinktis - sveikatos priežiūros paslaugų teikėją - gydytoją ar bet kurią sveikatos priežiūros įstaigą.

Bendraudamas su pacientais, matau, koks aktualus šiandien papildomo savanoriško sveikatos draudimo klausimas. Deja, Lietuva - bene vienintelė Europos Sąjungos šalis, neturinti šio draudimo ir nesugebanti į sveikatos sektorių pritraukti papildomų lėšų.

Akademinė patirtis man padeda įžvelgti esamas problemas švietimo ir mokslo sistemoje. Apsišvietusią ir konkurencingą Lietuvą gali sukurti žmonės, kuriems nėra kliūčių kokybiškam ir lengvai prieinamam mokslui. Akivaizdu, kad prasidėjusi švietimo reforma, eina neteisinga linkme. Manau, kad ją būtina priartinti prie visuomenės, o ne vadovautis siaurais kai kurių institucijų interesais. Bandymas įvesti mokestį visiems aukštųjų mokyklų studentams gali būti pražūtingas ir sąlygoti dar didesnę emigraciją. Tokiu atveju, mokslo aukštumų siekti galės tik tie, kuriems leidžia finansinė padėtis, bet ne turimos žinios ir noras studijuoti. Jaunus žmones reikia sulaikyti čia, Lietuvoje, sutiekti jiems visas galimybes  mokytis, dirbti ir užsidirbti.

Kokias pagrindines problemas, aktualias visai Lietuvai, matote savo apygardoje? Kaip ketinate jas spręsti?

Sudėtinga išskirti tik savo apygardoje gyvenančių žmonių problemų. Bėdos, kamuojančios klaipėdiečius, neaplenkia ir visų Lietuvos žmonių. Tačiau šiuo metu labiausiai jaudina sumaištis Klaipėdos kraujo centre. Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialą perdavus privatininkams, ir tarp darbuotojų, ir tarp donorų kilo sumaištis - tokia situacija mūsų medikų darbą komplikuoja - neturint pakankamai kraujo atsargų, kyla grėsmė sunkių ligonių sveikatai ir gyvybei.

Mano apygardos žmonėms, kaip ir visos Lietuvos gyventojams, norisi labiau prieinamų sveikatos priežiūros paslaugų. Pastebima, jog kasmet gyventojų sveikata prastėja, jie skundžiasi vis dažnesniais negalavimais. Nors pacientų skaičius sparčiai auga, medikų, deja, nedaugėja. Dideli darbo krūviai ir maži atlyginimai skatina gydytojus ieškoti geresnio gyvenimo svetur, o  pacientams tenka vargti eilėse. Šią sistemą reikia keisti.

Klaipėdiečius ypač jaudina daugiabučių modernizavimo problemos. Iš pradžių daugiabučių namų renovaciją skatinusi Vyriausybė netikėtai persigalvojo. Patvirtinus naujas daugiabučių modernizavimo programos taisykles, iš biudžeto jau nebebus kompensuojama didžioji dalis išlaidų, nesusijusių su šilumos taupymu. Tokios permainos išmušė iš vėžių daugiabučių atnaujinimo laukiančius gyventojus. Uostamiestyje šiuo metu yra patvirtinta 30 investicinių projektų, kurių vertė siekia per 48 milijonus litų. Nesąžininga palikti žmones pusiaukelėje, būtina ieškoti būdų kaip šią situaciją pakreipti gyventojų naudai.  

Partija "Tvarka ir teisingumas" išreiškia nuostatas, kurios sutampa su žmogaus interesais. Pasakymas "arčiau žmogaus" Jūsų ir šiandieninių valdininkų akimis? Ką reikėtų daryti?

Pirmiausia reikia įgyti žmonių pasitikėjimą ir įrodyti, jog esantys valdžioje yra tam, kad pagerintų gerovę visiems, o ne sau ar savo aplinkos žmonėms. Gal  reikėtų pradėti nuo to, kad būtų pagaliau panaikinta LR Seimo nario teisinė neliečiamybė? Tuomet išnyktų mitas apie išrinktųjų privilegijas. Be to, formuojant vietinę valdžią, reikėtų leisti žmonėms tiesiogiai rinkti merus ir seniūnus.

Jūsų manymu, ko reikia, kad žmonės Lietuvoje šiandien gyventų saugiai ir pasiturinčiai - tai ir partijos programinių nuostatų dalis. Kaip ketinate tai pasiekti?

Norint užtikrinti žmonių saugumą ir gerovę, pirmiausia reikia pasiekti, kad žmonės tikėtų ir pasitikėtų esančiais valdžioje. Deja, šiandien yra pernelyg didelė atskirtis tarp paprastų gyventojų ir  tų, kurie dalyvauja valstybės valdyme. Kai vieni skaičiuoja centus, norėdami išmaitinti vaikus, kiti skiria milžiniškas sumas reprezentacinėms išlaidoms, prabangiems automobiliams ar naujam Seimo viešbučiui. Pirmiausia, reikėtų ženkliai sumažinti valstybės valdymo išlaidas ir pasiekti, kaip jau minėjau, kad Seimo nariai neturėtų teisinio neliečiamumo. Akivaizdu, kad šiuo metu esantys valdžioje, nesugeba praktiškai mąstyti ir dirbti, nesugeba Lietuvos ištempti iš milžiniškų skolų. Priešingai - dar labiau klimpstama į skolas, kurias už politikų neveiksnumą ir korupciją turės padengti Lietuvos žmonės. Reikia pradėti tvarką daryti aukščiausiu lygmeniu.

Jūsų politinis "credo"?

Jei bijai - nedaryk, jei darai - nebijok. (Čingischanas)

Gal turite įdomų laisvalaikio pomėgį?

Savo laisvalaikio neįsivaizduoju be sporto. Aktyvi sportinė veikla mane lydi nuo vaikystės -  mokydamasis Klaipėdos K. Donelaičio vidurinėje mokykloje (dabartinėje Vytauto Didžiojo gimnazijoje), užsiiminėjau lengvąja atletika, o studijuodamas Vilniaus universitete, intensyviai žaidžiau futbolą. Turėdamas laisvo laiko, futbolo aikštelę prisimenu ir dabar. Svarbią vietą mano gyvenime užima ir muzika - Klaipėdos muzikos mokykloje esu baigęs triūbos specialybę. Labiausiai laisvalaikį mėgstu praleisti su savo šeima - žmona Daiva, taip pat medike, ir aukštąją mokyklą šiemet baigusia dukra Indre. Mėgstame keliauti, ilsėtis gamtoje.

 

Irena Dzūkaitė

     Gruodis 2020     
P A T K P Š S
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Naujienų prenumerata
Įveskite el. pašto adresą:
Prisijungimas
Apklausa
Kur atostogavote šiais metais ?
Lietuvos pajūryje
Užmiestyje
Užsienio kurorte
Savo namuose
Šiais metais dar neturėjau atostogų
Šiais metais neturėsiu atostogų
Apklausų archyvas